Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 januari 2012 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

734 7441  Akvarell Interiör, Signerad, motivets mått: 14x19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:45)

734 7222  Akvarell Landskap med slott, 1800-tal, motivets mått: 9, 5 x 13

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:11)

734 7178  Akvarell Lars Boethius (1903-1968), -33, blomsterstilleben, motivets mått: 35x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:20)

734 6370  Akvarell Magnus Creutz, 1962, "Kustbild Gilleleje" mm: 30 x 39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:45)

734 4242  Akvarell Manuel Tavares, "Sintra -1952", ramens innermått: 31x46

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:53)

734 7202  Akvarell sign, 1886, Visby, 10x15

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:01)

734 7357  Akvarell Signerad "Dunbar Castle EJS 1856", motivets mått: 30x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:19)

734 7258  Akvarell Siognerad, höjd: Reuterdahl 1889, stockholmsbild, motivets mått: 25x29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:40)

734 7393  Akvarell Tommy Östmar (1934-2007), 'Rembrandt visar Hokusai Småland, motivets mått: 38x58

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 11:06)

734 7453  Amerikaur höjd: 66

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:54)

734 7281  Ampel 3-armad, Karl Johan, dia 40

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:48)

734 7485  Ampel Alabaster, diameter: 40, höjd: 65

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:48)

734 7166  Armbandsur 2 st, Omega & Alpina

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:35)

734 7458  Armbandsur Omega, Seamaster

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:14)

734 7126  Assietter 8 st, "Träff" Ornamin Plast, Gustavsberg, Rut Beskow

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:56)

734 7090  Assietter 8 st. Wedgwood, ugnseldfasta

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:58)

734 7323  Bänk Etikettmärkt N. K, längd: 113

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:00)

734 7027  Bestickuppsättning 1950-tal

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:57)

734 7284  Biblioteksbord barockstil, Ek, längd: 141, djup: 81, höjd: 78

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:16)

734 7252  Bläckställ Jugend, nysilver, längd: 28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:33)

734 7438  Blandteknik 2 st, Björn Krestesen (f. 1951), Landskap, signerade, motivets mått: 23x16 resp 11x16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:40)

734 7439  Blandteknik 2 st, Björn Krestesen (f. 1951), Porträtt, signerade, motivets mått: 23x16, resp 17x12

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:43)

734 7440  Blandteknik 2 st, Björn Krestesen (f. 1951), Signerade, motivets mått: 12x17 resp 18x12

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:44)

734 6290  Blandteknik 5 st, Torsten Schonberg (1882-1970), ca 25 x 30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:04)

734 7427  Blandteknik Carl L Lindquist, signerad, -99, Stockholms inlopp, motivets mått: 32x80

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:20)

734 6401  Blandteknik Kurt Jungstedt (1894-1963), -27, Flicka i snön, motivets mått: 21x 15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:42)

734 6523  Blandteknik Monica Lorentzon (f. 1940), Stilleben, 1967, 60 x 43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:22)

734 7201  Blandteknik Piazza del Duomo di Pisa, motivets mått: 7x11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:54)

734 7200  Blandteknik sign, -48, fiskande troll, motivets mått: 16x17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:53)

734 7309  Blandteknik Signerad-58, motivets mått: 58x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:38)

734 6489  Blandteknik Theodor Glasell (f. 1874), Vinter, ramens innermått: 24x33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:05)

734 7224  Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), -1968, ramens innermått: 52x36

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:09)

734 7046  Blandteknik Zoia, porträtt, signerad 1931, motivets mått: 50x46

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:55)

734 2027  Blombord Gustaviansk-stl, plåtinsats, längd: 78, djup: 35, höjd: 63

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:43)

734 6426  Blomlåda Brons, diameter: 28, höjd: 18

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:18)

734 6377  Blyerts Birger Ljungqvist, "Sommaren 1939", motivets mått: 25 x 21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:00)

734 7434  Blyerts G Falk, komposition, signerad, -1987, bladets mått: 45x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:36)

734 2030  Blyerts Sixten Rudin 1837, Rosendals slott, motivets mått: 14x21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:51)

734 7245  Böcker 15st, Albert Engström (1869-1940), helfranska band

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:30)

734 7331  Böcker div äldre böcker, 2 lådor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:27)

734 7019  Bonad Herdemotiv, 97x200

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:16)

734 7020  Bonad Jaktmotiv, 160x117

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:23)

734 7120  Bonad Paris, 140 x 230, Antikt motiv

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:40)

734 7021  Bonad Rokokoscen, 67x165

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:26)

734 7022  Bonad Romantiskt motiv, 130x110

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:29)

734 7015  Bönematta semiantik, 148x100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:24)

734 7351  Bord 1800-tal, masurbjörk, längd: 72, djup: 48, höjd: 77

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:07)

734 7313  Bord med klaffar, intarsia, längd: 87+ 37x2, bredd: 80, höjd: 74

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:46)

734 7237  Bord Mosaik, järnstativ, diameter: 60, höjd: 75

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:20)

734 7236  Bord Mosaik, järnstativ, diameter: 60, höjd: 75

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:23)

734 7096  Bordsfotogenlampa

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:06)

734 7071  Bordsfotogenlampa sent 1800-tal, höjd: 41

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:31)

734 7065  Bordslampa brons, höjd: 60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:24)

734 7064  Bordslampa mässing

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:09)

734 7002  Bordslampa mässing, höj-/sänkbar, skärmen klädd i Stensöta, Svenskt Tenn

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:04)

734 7087  Bordslampa mässing, plåtskärm, höj- och sänkbar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:02)

734 7011  Bordslampa porslin

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:11)

734 7163  Bordslampa Tiffanystil, höjd: 54

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:14)

734 7157  Bordslampa Tiffanystil, höjd: 54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:10)

734 6053  Bordslampa trä, med barometer, höjd: 96

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:09)

734 7129  Bordslampfot Metall

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:13)

734 7289  Bordspinglor cirka 50st

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:46)

734 7173  Bordsspegel (Dockskåp), höjd: 17, omkring 1900

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:47)

734 7004  Bordstelefoner 3 st. Kobra

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:10)

734 7162  Bordsur förgylld skulptur, höjd: 50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:12)

734 7158  Bordsur metall, höjd: 36

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:24)

734 7371  Bordsur Sekelskifte 1900, alabaster/zink, höjd: 29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:51)

734 7072  Bordsur tidigt 1900-tal, höjd: 28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:34)

734 7460  Brasskärm höjd: 120

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:17)

734 7099  Bricka Ns/porslin, Rörstrand, längd: 52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:09)

734 7037  Burk med lock, alasbaster, höjd: 13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:33)

734 6463  Byrå Ådringsmålad, 1800-tal, längd: 102, djup: 46, höjd: 82

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:36)

734 7454  Byrå bemålad, längd: 90, djup: 50, höjd: 90

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:55)

734 7308  Byrå Med stenskiva, Haupt-stil, längd: 98, djup: 54, höjd: 83

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:19)

734 7266  Byrå rokokostil, längd: 69, djup: 34, höjd: 66, slitage

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:52)

734 7473  Chiffonjé 1800-tal, björk, längd: 104, djup: 48, höjd: 133

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:17)

734 7227  Coasters 1-par + 1st, nysilver, diameter: 10 + , längd: 19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:07)

734 7091  Crémekoppar 3 st. Kina

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:02)

734 2028  Damskrivbord Gustaviansk stil, sekelskifte 1900, senare bemålning, + stol, längd: 90, djup: 60, höjd: 77

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:45)

734 7034  Dessertbestick 24 del. silver / koppar, i etui

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:23)

734 7014  Doktorsväska innehållande leksaker, bland annat. MECCANO

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:20)

734 7069  Dosa emalj, längd: 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:26)

734 7298  Dragspel i originallåda

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:17)

734 7276  Dragspel i väska

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:07)

734 7387  Eldset

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:02)

734 7388  Eldset

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:03)

734 7386  Eldset

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:02)

734 7455  Etagebord bonad björk, längd: 48, djup: 36, höjd: 76

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:00)

734 7398  Etagehylla 1880-tal, bemålad, längd: 50, djup: 33, höjd: 138

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:58)

734 6488  Etsning 'Gandhi', Sign, Original Radierung, motivets mått: 22x18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:04)

734 7314  Etsning Axel Tallberg (I860-1928), sign A Tallberg, motivets mått: 67x90

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:47)

734 2033  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), p. t, motivets mått: 33x29

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:55)

734 6498  Etsning Helge Zandén (1886-1972), Falun koppargruva, motivets mått: 22x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:12)

734 7016  Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Rimfrost, 24x16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:26)

734 7052  Etsning osignerad, utgiven af föreningen för grafisk konst, 1912, motivets mått: 29x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:15)

734 7192  Etsningar 2 st, Bertil Hedlund, Fredmans epistlar, 20x17

734 6637  Fäktningsvärjor Ett par, 1800-/1900-tal, längd: 105-110, Sign

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:06)

734 7128  Färgetsning Lar Bo, 5/25, motivets mått: 39x59

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:01)

734 7018  Färgetsning Madeleine Pyk (f. 1934), 40/52, motivets mått: 23 x 20

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:01)

734 7433  Färgetsninga  S-O Lingwall, Stockholmsmotiv, motivets mått: 37x44 resp 25x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:34)

734 7220  Färgetsningar 2 st, engelskt jaktmotiv, motivets mått: 33x63

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:00)

734 7198  Färglitografi  Bengt Landion, 61/250, motivets mått: 62x49

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:50)

734 7418  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 170/200, bladets mått: 84 x 60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:25)

734 2035  Färglitografi  Bengt Nordenborg (f. 1938), 'Den felande länken', motivets mått: 49x38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:58)

734 7073  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), 139/310, signerad, motivets mått: 37x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:41)

734 7080  Färglitografi Harald Lindberg, 166/310, fartyg, signerad, motivets mått: 38x45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:31)

734 7044  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), EA (konstnärens exemplar), signerad, motivets mått: 60x82

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:48)

734 7472  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 960/5000, signerad, motivets mått: 56x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:11)

734 7231  Färglitografi  Signerad Gram, -1988, HC-upplaga, motivets mått: 29x40

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:09)

734 7045  Färglitografi signerad, EA (konstnärens exemplar), motivets mått: 26x19

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:51)

734 7235  Färglitografi  Tommy Östman, 25/62, bladets mått: 63x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:13)

734 7417  Färglitografi  Ulf Wahlberg (f. 1938), -78, 33/310, motivets mått: 49 x 66

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:23)

734 5376  Färglitografier 3 st. Gerald Steffe (f. 1939), bladets mått: 56x43

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:34)

734 7233  Färglitografier 4 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), 5/285, motivets mått: ca 29x20

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:10)

734 7061  Färglitografier 4 st. signerade, bladets mått: 65x50, oramade

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:26)

734 6334  Fartygsmodell Bemålad plåt, längd: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:10)

734 7262  Fåtölj

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:46)

734 7348  Fåtölj plysch

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:01)

734 7336  Fåtölj skinn

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:37)

734 7349  Fåtölj teak

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:01)

734 7062  Fåtöljer 1 par, Fridhagen, Bodafors

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:34)

734 7105  Fickur 2 st, modell äldre, Bla silver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:23)

734 7362  Fickur Georges Favre Jacot, Frankrike, Silver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:33)

734 7025  Figuriner 14 st. fåglar, " Svenskt Glas", höjd: 13

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:44)

734 7205  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, längd: 13

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:00)

734 7341  Figuriner 2+ 2, Paul Hoff (f. 1945), Gustavsberg, längd: 10-20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:48)

734 7170  Fiol i väska, Frankrike

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:46)

734 7207  Fisktallrikar 6 st, Johnsson & Bros

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:01)

734 7373  Fladdermusfåtölj Grönt skinn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:54)

734 7437  Folkdräkt Norrbotten, Luleälvdal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:47)

734 7174  Fönster 1 par, blyinfattade, tidigt 1900-tal, 245x78 (en ruta skadad)

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:26)

734 7415  Fotoram silver, London, 1947, ramens innermått: 17x12

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:19)

734 7155  Frimurarur

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:06)

734 7012  Fruktfat på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 31

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:16)

734 7488  Fruktskål Pukeberg, längd: 32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:51)

734 7130  Gardiner 1 par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:23)

734 7101  Glasfat + snöripa Poul Hoff, Gustavsberg, Dia35, höjd: 15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:18)

734 7482  Glasservis 35 del, "Rut", Kosta Boda

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:35)

734 7111  Glasservis Murano, Italien, Italy

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:49)

734 7138  Glasservisdelar Etsad dekor

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:05)

734 7007  Glasskål Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), dia 26, höjd: 12

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:07)

734 7153  Golvfotogenlampa

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:04)

734 7385  Golvlampa

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:01)

734 7327  Golvlampa 30-tal, mässing

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:03)

734 7152  Golvlampa mässing, 1950-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:04)

734 7342  Golvlampa NK 32123

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:49)

734 7400  Golvur 1920-tal, ek, höjd: 240

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:44)

734 6125  Golvur bemålat, 1800-tal, höjd: 225

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:37)

734 7368  Golvur Mora, höjd: 212

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:50)

734 7030  Golvvas keramik, Höganäs, höjd: 52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:14)

734 2029  Gravyr Efter Wouwerman, le passage duy leau, motivets mått: 26x35

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:48)

734 7081  Hallampa blyinfattat glas, höjd: 35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:34)

734 7253  Hallykta Jugend, höjd: 45

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:34)

734 7359  Handväska The Bridge, läder

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:29)

734 7318  Hängskåp Senjugend, längd: 54, djup: 20, höjd: 60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:55)

734 7361  Ikon rizza i mässing, ramens innermått: 36x31 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:31)

734 7367  Irishcoffee-glas 6 del, Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:47)

734 7110  Jardinierer 2 st, Glas/kristall, längd: 30-32, höjd: 14-23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:48)

734 7382  Jordglob

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:04)

734 7028  Jultallrikar ca 30 st. , Kunglig Dansk Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:49)

734 7047  Kaffe/tekannor 3 st. nysilver, bland annat. AG Dufva

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:04)

734 7109  Kaffekoppar 15 del, Flower, Gustavsberg

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:46)

734 6015  Kaffekoppar 8 st, Wedgwood, Sekelskifte 1900

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:31)

734 7277  Kaffeservis 24 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:08)

734 7369  Kaffeservis 7 del, Rörstrand, Argentina

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:49)

734 7254  Kaffeservis ca. 25 del. Rörstrand

734 7247  Kaffeservisdelar cirka 25-del, Rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:31)

734 7213  Kaffeskedar 13 del, Silver, diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:41)

734 7212  Kaffeskedar 16 st, Silver, diverse

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:39)

734 7214  Kaffeskedar 18 st, silver, diverse

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:42)

734 7402  Kanapé 0 1900, längd: 185

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:46)

734 7243  Kanapé Nyrokoko, längd: 115

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:28)

734 7041  Kanna keramik, Aluminia, Danmark, höjd: 22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:41)

734 7211  Kanna Silver, höjd: 15

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:37)

734 1002  Kanna Silver, Kjellberg, 1861, höjd: 24

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:48)

734 7103  Käpp med silverkrycka

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:21)

734 6655  Karmstol England

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:32)

734 7295  Karta Över Sverige, i mapp, 1800-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:14)

734 7339  Kemelpall skinndyna

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:44)

734 7076  Keramik 6 del. Jerk Werkmeister

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:58)

734 7070  Keramik 6 delar. Gunnar Nylund (1904-1997), bland annat. chamotte

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:28)

734 7077  Keramik 7 del. bland annat. Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:00)

734 6102  Keramik Bla Gunnar Nylund & Bernt Friberg, höjd: 5-16, 5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:10)

734 7484  Keramik Parti, Tilgman Keramik, 6 del, höjd: 10-37

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:42)

734 7285  Kista 1800-tal, längd: 137, djup: 64, höjd: 73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:13)

734 7240  Klaffbord Hunters table, längd: 125, djup: 122, höjd: 55

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:19)

734 7122  Klockställ Porslin

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:42)

734 6577  Kolkrita Esther Salmson (1877-1966), 1948, Interiör, motivets mått: 48 x 63

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:28)

734 7149  Kolonnljusstakar 1 par, porslin, Meissen, No 58, höjd: 17

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 20:16)

734 7272  Konsolbord med låda, blandstil, längd: 57, djup: 27, höjd: 64

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:04)

734 5414  Konstglas 2 delar, höjd: 20-35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:23)

734 7492  Konstglas 4 delar, bland annat Gullaskrufs glasbruk

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:17)

734 6117  Konstglas 8 del, Bertil Vallien (f. 1938), Boda, höjd: 5-8

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:26)

734 7232  Konstmapp Hill, lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:09)

734 7029  Kopparbalja på benställning, dia 70, höjd: 53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:54)

734 7300  Kopparstick 3 st, 1700-tal, ramens innermått: 41x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:21)

734 7040  Koppartunna höjd: 50

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:38)

734 7039  Koppartunna höjd: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:37)

734 7493  Kristall 4 delar, bland annat Kosta, höjd: 12-23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:24)

734 5398  Kruka På piedestal, höjd: 60

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:08)

734 7337  Lampbord längd: 57, djup: 41, höjd: 45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:37)

734 7273  Lampbord Med speldosa, Italien, höjd: 42

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:05)

734 7303  Litografi 7 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Insekter, ramens innermått: 29x20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:30)

734 6622  Litografi Anders Palmér (f. 1958), bladets mått: 23x32

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:23)

734 7496  Litografi Carsten Engström (1941-2004), Har jag en kropp eller är jag en kropp, HC-upplaga, sign. Engström, motivets mått: 51x37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:25)

734 7499  Litografi Carsten Engström (1941-2004), HC-upplaga, sign, motivets mått: 66x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:29)

734 7497  Litografi Carsten Engström (1941-2004), katt, HC-upplaga, sign. Engström, motivets mått: 48x38

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:27)

734 7495  Litografi Carsten Engström (1941-2004), Tror vi det vi ser eller ser vi det vi tror, HC-upplaga, sign. Engström, motivets mått: 51x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:23)

734 6611  Litografi Lennart Jirlow (f. 1936), XXXIX/LXX, motivets mått: 46x55

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:03)

734 7432  Litografi Mikael Engblom, signerad, 23/25, motivets mått: 19x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:33)

734 6621  Litografi Petter Thoen (f. 1943), bladets mått: 46x28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:24)

734 6620  Litografi Petter Thoen (f. 1943), bladets mått: 46x29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:22)

734 6619  Litografi Petter Thoen (f. 1943), bladets mått: 46x29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:21)

734 6618  Litografi Petter Thoen (f. 1943), bladets mått: 46x29

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:20)

734 6617  Litografi Petter Thoen (f. 1943), EA (konstnärens exemplar), motivets mått: 32x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:19)

734 7079  Litografi Roland Svensson (1910-2003), skärgårdsmotiv, signerad, motivets mått: 21x31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:27)

734 7315  Litografi sign, motivets mått: 51x65

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:48)

734 7223  Litografier 12 st. lösa blad, Annika Skönvall, ca 60c45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:05)

734 7191  Litografier 4 st, Jan Salakari, "Vildmark", motivets mått: 20x28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:44)

734 6796  Ljuskrona 6-armad, höjd: 80

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:35)

734 6574  Ljuskrona för 6 ljus, Oscariansk, höjd: 80

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:01)

734 6764  Ljuskrona malm, höjd: 95

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:44)

734 7143  Ljuskrona nutida, diameter: 77, höjd: 62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:26)

734 6776  Ljuskrona rokokostil, höjd: 85

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:00)

734 7476  Ljuskrona Senempire, med prismor, höjd: 75

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:37)

734 7005  Ljusstakar 1 par, mässing, höjd: 19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:11)

734 7159  Ljusstakar 1 par, senempire, brännförgylld brons, höjd: 28

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:16)

734 7215  Ljusstakar 1 par, Silver, 1947, GAB Guldsmedsaktiebolaget, höjd: 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:43)

734 7075  Ljusstakar 4 par, mässing, bland annat. Skultuna, höjd: 15 - 25

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:48)

734 6289  Ljusstakar Ett par, Sekelskifte 1900, No17, höjd: 36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:01)

734 7160  Ljusstakar Sekelskifte 1900, höjd: 10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:12)

734 7032  Ljusstakare 1 par, trä, barockstil, höjd: 39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:17)

734 7483  Lockurna Tilgman Keramik, höjd: 42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:39)

734 7142  Malmkrona diameter: 67, höjd: 64

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:20)

734 6790  Malmkrona Dubbelörn, höjd: 65

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:27)

734 7249  Matbestick 36-del, Svensk spets, nysilver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:31)

734 7209  Matbord Mahogny, diameter: 115, höjd: 75, 3st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:49)

734 6437  Matsalsbord Design: Morten Voss, Armerad betong, längd: 180, djup: 90, höjd: 73

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 20:10)

734 7156  Matsalsbord Gustaviansk stil, längd: 140, djup: 100, höjd: 75 + 1 ilägg

734 6129  Matsalsgrupp rokokostil, NK, bord+ 10 stolar+ 2ilägg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:53)

734 7288  Matsalsskåp Björk, längd: 109, bredd: 45, höjd: 185

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:41)

734 6599  Matservis ca. 45 del. Johnson Bros.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:33)

734 7304  Matservisdelar 19-del, Karin Björquist (f. 1927), Vardag, Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:34)

734 7085  Matservisdelar ca. 50 del. Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:30)

734 7098  Matservisdelar Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:08)

734 7226  Matskedar 4 + 1, silver, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:06)

734 6765  Matta Kina, Gul, 183 x 280

734 7056  Matta M M F, Märta Måås Fjätterström, 225x100

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:45)

734 7329  Matta orientalisk, Beluch, antik

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:05)

734 7265  Matta orientalisk, Bidjar, 117x167

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:49)

734 7148  Matta orientalisk, Ghom, silkebotten med silkeinslag, 142x220

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:47)

734 7410  Matta orientalisk, Handknuten matta, 85x290

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:14)

734 7330  Matta orientalisk, Kashmir

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:07)

734 7411  Matta orientalisk, Mashad, 223x310

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:15)

734 7408  Matta orientalisk, Mashad, 255x350

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:17)

734 7409  Matta orientalisk, Mashad, 290x395

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:19)

734 7264  Matta orientalisk, Semi-antik Hamadan, 127x214

734 2026  Matta orientalisk, Semi-antik Sarough, 80x325

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:41)

734 7286  Matta orientalisk, semiantik, Kashan, 280x370

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:26)

734 7452  Matta orientalisk, semiantik, Täbriz, 190x314

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:48)

734 7154  Matta orientalisk, Shiraz, tidigt 1900-tal, 157x190

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:04)

734 6772  Matta orientalisk, Tidigt 1900-tal, N. V persisk, 92 x 420

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:03)

734 7407  Matta orientalisk, Turkman, 283x363

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:24)

734 7287  Matta pakistan, galleri, 300x81

734 7344  Minkpäls Christell, Stockholm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:54)

734 7147  Minkpäls Stl 38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:22)

734 7066  Modellfartyg i monter, U. S. S. Arizona, längd: 56, djup: 26, höjd: 17

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:19)

734 7141  Modelltåg 6 del, Bla 2 lok

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:41)

734 7094  Munskänkar 1 par, silver, 1900-tal, längd: 19

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:31)

734 7425  Nysilver 10 del, Diverse, parti

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:56)

734 6731  Oljemålning 1800-tals kopia, Herre med bockskägg, 78 x 65

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:07)

734 7299  Oljemålning 2 st, sign. BGE, nordafrikanska motiv, ramens innermått: 35x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:19)

734 7078  Oljemålning A. Hallberg, Visby, signerad -49, 45x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:21)

734 2032  Oljemålning Ann Nyström-Grundell, Frukost i Februari, ramens innermått: 42x38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:54)

734 6040  Oljemålning Arnold Hartleff (1888-1978), 'Kirchgasse in Reinbach', ramens innermått: 39x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:32)

734 7181  Oljemålning Asplund, 1950, Promenad a cheval un apres midi d`hiver, oramad, 43x55

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:23)

734 7184  Oljemålning Asta Snellman, signerad Asta Snellman, skärgårdsmotiv med båthus, ramens innermått: 54x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:31)

734 7006  Oljemålning Bengt Crantz (f. 1916), Landskap, 22 x 26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:59)

734 7494  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), blomsterstilleben, monogramsign, 32x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:22)

734 7500  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), landskapsmotiv, monogramsign, 44x34

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:30)

734 7498  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), sign på baksida, clown, 92x60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:28)

734 6527  Oljemålning Ferdinand Dörr, 20-tal, Landskap med by, 38 x 48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:27)

734 7182  Oljemålning Frans Hautala (1875-1952), signerad F-Hautala-47, gårdsexteriör, ramens innermått: 38x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:33)

734 7144  Oljemålning Gerhard Cohn Roemers (1900-1965), Hamnmotiv Rotterdam, 41 x 29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:39)

734 4414  Oljemålning Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), -74, Fjäll, 29 x 39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:37)

734 7234  Oljemålning Harry Bergman, -1943, Fiskebåt, ramens innermått: 53x63

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:12)

734 7296  Oljemålning Jesús Diaz Ferrer, 1956, Femme attendant les pecheurs, sign. Diaz Ferrer, ramens innermått: 50x65

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:15)

734 7467  Oljemålning John Carlson, Stadsmotiv, signerad, -1972, ramens innermått: 45x54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:56)

734 7470  Oljemålning John Nyström, Gård, signerad, -1923, ramens innermått: 63x83

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:04)

734 7259  Oljemålning Kopia, batalj, ramens innermått: 44x61

734 7127  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), -90, Träd, ramens innermått: 90x65

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:05)

734 7193  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), hav, ramens innermått: 33x41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:46)

734 6630  Oljemålning Leopold Wiedh, Insjölandskap, 31 x 74

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:04)

734 7183  Oljemålning Matti Pitkänen, signerad M. Pitkänen-52, skogsstig, ramens innermått: 49x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:35)

734 7187  Oljemålning Monogramsignerad MC, fjällandskap, ramens innermått: 29x49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:40)

734 6374  Oljemålning Montana Lorentz (f. 1915), Figurl, -79, 58 x 75

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:56)

734 7469  Oljemålning N Goble, Väderkvarn, Signerad, ramens innermått: 30x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:03)

734 7307  Oljemålning O Thyge, skogsbäck, signerad, ramens innermått: 44x64

734 7481  Oljemålning okänd konstnär, fiskeläge, signerad, 59x79

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:41)

734 7261  Oljemålning Osignerad, militärhästar, ramens innermått: 40x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:44)

734 7306  Oljemålning Osignerad, Stilleben, ramens innermått: 79x62

S�ldes f�r 21.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:11)

734 6187  Oljemålning På duk, Osignerad, Stilleben, 32x42

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:23)

734 7426  Oljemålning På pannå, Signerad Fahlgren, -1848, Vinterlandskap med figurer, ramens innermått: 24x38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:25)

734 7195  Oljemålning sign, blomsterstilleben, 46x38

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:49)

734 7317  Oljemålning sign, landskapsmotiv, ramens innermått: 60x73

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:49)

734 7196  Oljemålning sign, picnic, 21x36

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:49)

734 7125  Oljemålning Signerad A Huldt, -93, Stockholmsmotiv, på pannå, motivets mått: 23x32

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:50)

734 7260  Oljemålning Signerad David, motiv från Afrika, ramens innermått: 28x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:43)

734 7179  Oljemålning Signerad G. Tesa, sjölandskap, ramens innermått: 25x33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:26)

734 2034  Oljemålning Signerad Gabriel J, landskap med stuga, ramens innermått: 41x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:57)

734 7446  Oljemålning Signerad S. Lundgren, fjällandskap, ramens innermått: 50x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:01)

734 7449  Oljemålning Signerad S. Lundgren, strandlinje med brygga, ramens innermått: 50x62

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:06)

734 7197  Oljemålning Signerad, 1800-tal, marin, ramens innermått: 20x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:49)

734 7219  Oljemålning Signerad, Bali, rit, 58x87

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:58)

734 7445  Oljemålning Signerad, caféexteriör Paris, ramens innermått: 55x65

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:59)

734 2031  Oljemålning Signerad, kvinna vid spegel, ramens innermått: 38x31

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:53)

734 6442  Oljemålning Signerad, Landskapsmotiv, ramens innermått: 55x65

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:19)

734 7343  Oljemålning Signerad, längd: Rekola, landskap, ramens innermått: 76x83

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:47)

734 7292  Oljemålning Signerad, Munk med kattungar, ramens innermått: 37x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:56)

734 7471  Oljemålning Simon Kramer (f. 1940), Parismotiv, signerad, ramens innermått: 50x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:10)

734 7257  Oljemålning Sten-Åke Lund, "Green haze", ramens innermått: 52x64

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:38)

734 7310  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), motiv från Persnäs, Öland, signerad-61,

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:39)

734 7447  Oljemålning Sture Haglundh (f. 1908), blomster, signerad sture Haglundh, ramens innermått: 52x78

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:08)

734 7442  Oljemålning Sture Haglundh (f. 1908), sittande kvinna, ramens innermått: 38x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:54)

734 7177  Oljemålning syende kvinna, sign, 50x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:24)

734 7248  Oljemålning William Mönnich, sign. WM, 50x73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:31)

734 7250  Oljemålning William Mönnich, sign. WM, 50x73

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:32)

734 7448  Oljemålning Yo Johansson (1897-1963), fiskeläge, signerad Yo Johansson, ramens innermått: 37x47

734 7450  Oljemålning Yo Johansson (1897-1963), fiskeläge, signerad Yo Johansson, ramens innermått: 46x66

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:07)

734 7468  Oljemålningar 2 st, Lars Boethius (1903-1968), signerade, ramens innermått: 25x34 resp 32x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 20:03)

734 7413  Oljemålningar 2 st, Lars Crona, Landskap, 21 x 15 & 34 x 26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:19)

734 7194  Oljemålningar 2 st, Lennart Börje, Stockholmsmotiv, signerad, längd: Börje, ramens innermått: 46x55

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:49)

734 7443  Oljemålningar 2 st, Sture Haglundh (f. 1908), sydländska landskap med hus, ramens innermått: 50x61 + 40x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2012 04:10)

734 6779  Oriental matta Gharech, 87x267, färgblödningar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:18)

734 6759  Oriental matta Mashad, 295x395

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:13)

734 7340  Pall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:44)

734 7271  Pall bemålad

734 7338  Pall diameter: 55, höjd: 40

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:41)

734 7146  Pälsjacka Räv, Stl 36-38, Ljungqvists, Tranås

734 7423  Parti grafik Lösa blad, Bla Björn Jonsson, Sallberg & fred Andersson

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:34)

734 6785  Parti karaffer div ålder

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:23)

734 7172  Parti leksaker modell äldre

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:46)

734 7102  Parti porslin 50-tal, Bla Gustavsberg

734 7403  Pelarbord 1890-tal, höjd: 75

734 7024  Pelarbord 2 st. 1890-tal, dia 50, höjd: 71 + 79

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:32)

734 7140  Pic-nicväska läder, med inredning

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:17)

734 7326  Pigtittare höjd: 70

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:07)

734 7360  Portfölj The Bridge, läder

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:30)

734 7084  Portmonnä silver / emalj, ryska stämplar, 6x10

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 20:00)

734 7456  Pottskåp bemålat, marmorskiva, längd: 42, djup: 40, höjd: 75

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:02)

734 7461  Prispokaler 6 st. silver, höjd: 5 - 10

734 7132  Punschkoppar med metallhållare, 12 st. , höjd: 5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:45)

734 7161  Resegrammofon + projektor modell äldre

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:12)

734 7328  Rökbord 1920-/30-tal, längd: 56, djup: 56, höjd: 59

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:03)

734 7068  Rökbord kopparskiva, dia 60, höjd: 62

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:25)

734 7421  Sabel + bajonett + pipa längd. 58-96

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:28)

734 7169  Saftglas + karaff 7 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:39)

734 7097  Samlartallrikar Coop, "Svenska måltider"

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:06)

734 7335  Sänggavlar till 90-säng, teak

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:36)

734 6545  Sänghimmel trä med målningar och förgyllt krön, 115x200

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:04)

734 7092  Sängöverkast quiltat, Sheridan, för 120-säng + sängkappa

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:16)

734 6625  Sängram Nyrokoko, Mahogny, 85 x 182

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:55)

734 7333  Satsbord 3 delar, längd: 60, djup: 33, höjd: 55

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:30)

734 7256  Satsbord 3 delar, Rokokostil, kakel

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:37)

734 7490  Schackbräder 2 st, Med pjäser, sten

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:57)

734 7283  Schackspel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:53)

734 7203  Serigrafi Bert Håge Häverö (f. 1932), 132/50, motivets mått: 46x62

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:02)

734 7204  Serigrafi Bert Håge Häverö (f. 1932), 185/360, motivets mått: 46x62

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:57)

734 7165  Sideboard Ek, barockstil, längd: 106, djup: 45, höjd: 66

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:18)

734 7280  Sideboard engelsk stil, idegran, l-. 147, djup: 37, höjd: 86

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:47)

734 7332  Sideboard Gustaviansk stil, längd: 189, längd: 45, höjd: 89

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:16)

734 7241  Sideboard Idegran, England, längd: 160, djup: 36, höjd: 60

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:22)

734 6496  Silver 4 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:10)

734 7104  Silver 5delar, ca 139g

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:22)

734 7033  Skål på fot, keramik, märkt KSL, höjd: 33

734 7008  Skålar + vas, 3 delar. glas, höjd: 6 -20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:06)

734 7216  Skålar 3 st. Carrara, "Våga", Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 10 - 13

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:47)

734 7221  Skålfat Rörstrand, längd: 30, höjd: 9

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:58)

734 7406  Skåp Körsbärsträ, Frankrike längd: 110, djup: 60, höjd: 159

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:10)

734 7057  Skeppslampa mässing, höjd: 65

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:59)

734 7352  Skolplanscher 2 st, mått-& viktenheter+ livet på landet, på rullar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:07)

734 7395  Skrivbord 20-tal, Mahogny, 3 lådor, Pelare, längd: 130, djup: 70, höjd: 79

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:38)

734 7119  Skrivbordsstol snurrbar, 1960-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:22)

734 7290  Skrivbyrå Sekelskifte, längd: 85, djup: 59, höjd: 159

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:55)

734 6111  Skulptur Capo di Monte, fågel, höjd: 33

734 7297  Skulptur Märkt: Nelli, Roma, Faun, Brons, höjd: inkl sockel 97

S�ldes f�r 15.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:29)

734 7049  Skulptur Parian Gustafsberg, 1895, höjd: 27

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:08)

734 6615  Skulptur Rolf Berg, 887/1100, 22x22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:16)

734 7100  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Springare, 16, höjd: 14

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:12)

734 7325  Sminkbord 60-tal, teak, längd: 118, djup: 45, höjd: 80

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:01)

734 7334  Sminkbord längd: 80, djup: 44, höjd: 70

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:33)

734 7255  Smyckeskrin Sent 1800-tal, röd sammet, längd: 36, djup: 27, höjd: 16

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:35)

734 7422  Sockerskrin Silver, 13 löth, 1800-tal, längd: 16, 408 gr

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:32)

734 7001  Soffa Karl Johan-stil, längd: 130, nyomklädd

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:45)

734 7312  Soffa Karl-Johan, senare kompl, längd: 290

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:42)

734 7267  Soffa rokokostil, längd: 190

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:01)

734 7238  Soffbord 50-tal, kakelplattor, längd: 137, djup: 54, höjd: 50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:18)

734 7270  Soffbord 50/60-tal, längd: 95, djup: 50, höjd: 58, teak

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:03)

734 7083  Soffbord Butlers Tray, längd: 120, djup: 90, höjd: 55

734 6669  Soffbord med hylla, 1960-tal, längd: 114, djup: 57, höjd: 56

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:42)

734 7082  Soffbord träfanér / krom, 1960-tals-stil, 100x100, höjd: 40

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:00)

734 7392  Solfjädrar 6 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:04)

734 7347  Spegel 50-tal, höjd: 57

734 7043  Spegel förgylld ram, ramens innermått: 49x59

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:46)

734 7459  Spegel höjd: 141

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:20)

734 7475  Spegel Konsolbord, Nyrokoko, höjd: 152 resp 83

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:20)

734 7067  Spegel med lampetter, smide, höjd: 92

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:22)

734 7358  Spegelram 1800-tal, ramens innermått: 43x90

734 7401  Spelbord 1880-tal, ek, längd: 90, djup: 45, höjd: 75

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:47)

734 7282  Sportmemoribilia 5 delar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:52)

734 7311  Stege

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:42)

734 7139  Stekfat 2 delat, Gustafsberg, Wexiö guld, 1902, längd: 60

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:15)

734 7321  Stol Thonet

734 7023  Stolar 1 par + 1, nyrokoko

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:31)

734 7399  Stolar 1 par, 1880-tal, skinnklädsel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:48)

734 7053  Stolar 1 par, England

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:26)

734 7405  Stolar 1-par + pelarbord, Nyrokoko

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:49)

734 7397  Stolar 3 st, 1950-tal

734 7263  Stolar 4 st, "Arbetarstolen", efter Westman

734 7210  Stolar 4 st, mahogny

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:38)

734 7118  Stolar 4 st. björk, 1950-tak

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:20)

734 7164  Stolar 8 st, barockstil

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:15)

734 7268  Stolar Ett par, 1800-tal, Senempire

734 7269  Stolar Ett par, Nyrokokostil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:03)

734 7278  Stop + ytterfoder Ns & porslin, omkring 1900

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:09)

734 7135  Supkoppar 6 st. + bricka, silver

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:45)

734 7093  Supskedar 1 par, silver, Götiska, 1905, längd: 15

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:27)

734 7225  Sybord Nyrokoko, längd: 61, djup: 40, höjd: 75

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:06)

734 7117  Takarmatur 1950-tal, höjd: 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:19)

734 7324  Takarmatur 3-armad, Luxus, teak

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:10)

734 7322  Takarmatur 50-tal, längd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:58)

734 7320  Takarmatur Art déco, diameter: 53

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:57)

734 7302  Takarmatur diameter: 40

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:33)

734 7293  Takarmatur Fog & Mörup, Danmark, diameter: 50

734 7009  Takarmatur glas, Orrefors, höjd: 17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:08)

734 7003  Takarmatur mässing, 3-armad, skärmarna klädda i Aristidia, Svenskt Tenn, Design Josef Frank

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:06)

734 7319  Takarmatur Saturnus, diameter: 55

734 7435  Takarmatur Senjugend

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:42)

734 7113  Takfotogenlampa omkring 1900

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:54)

734 6225  Takfotogenlampa sent 1800-tal, höjd: 40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:59)

734 7487  Tallrikar 10st, djupa, Rosenthal, Designers guild

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:50)

734 7106  Tallrikar Glas, Kosta, Arabia

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:24)

734 7167  Tavla Broderad, "Sveriges väl", 45 x 57

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:42)

734 7134  Tavlor 4 st, Stentryck, Asien, Hästmotiv, motivets mått: 55 x 66

734 6513  Teckning Birger Lundquist (1910-1952), Med skrift, "Place Lamartine", motivets mått: 26 x 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:08)

734 7026  Tekoppar 8 del. Astra, UE Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:46)

734 7345  Telefonbord längd: 42, djup: 50, höjd: 68

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:58)

734 7346  Telefonbord med låda, längd: 35, djup: 50, höjd: 62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:59)

734 7088  Terrin med lock+ fat, Rörstrand, längd: 32

734 7059  Terrin med lock, nysilver, höjd: 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:15)

734 7372  Teservis C: a 20-del, "Blanche", Lönegren, Rörstrand

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:56)

734 7457  Toilettebord med glasskiva, längd: 106, djup: 53, höjd: 73

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:05)

734 6793  Toiletteset 3 delar, Silver/glas

734 7107  Tomteporslin 4 delar, Bla Terrin, Gustavsberg

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:42)

734 6056  Trädgårdsurna Gjutjärn, med hänklar, höjd: 30

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:32)

734 6057  Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, höjd: 26

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:29)

734 7294  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Blomster, motivets mått: 13x9

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:09)

734 7123  Trattgrammofon Modell äldre

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:29)

734 7384  Trumpeter 2 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:01)

734 6397  Tuschteckning Gösta Sandels (1887-1919), Sittande kvinna, motivets mått: 14 x 8

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:34)

734 7478  Tuschteckning Kina, motivets mått. 68x34

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:44)

734 7474  Tv Bang & Olufsen, Beovision MX 6000

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:16)

734 7171  Tvärflöjt Canto, längd: 67

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:44)

734 7036  Uppläggningsbestick 2 delar. silverskaft, i etui

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:32)

734 7462  Uppläggningsfat Rörstrand, Shanghai, längd: 43

734 7275  Väggarmatur blyglas/mässing, Ställbar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:07)

734 6682  Väggkonsol 1700-tal, höjd: 25

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:56)

734 7479  Vägglampetter 1 par, Maria Theresa-stil, höjd: ca 35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:35)

734 7208  Vägglampor 1 par, Louis Poulsen, Danmark

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:09)

734 7477  Väggpendyl Förgylld, höjd: 65

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:31)

734 7042  Väggur Gustaviansk stil, höjd: 50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:45)

734 7038  Väggur sent 1800-tal, höjd: 120

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:40)

734 6175  Väggur Sent 1800-tal, Junghans, höjd: 83

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:59)

734 7010  Vagnslyktor 1 par, höjd: 37

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:09)

734 7108  Vagnslyktor Ett par, (el), höjd: 48

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:29)

734 7356  Värja Orientalsik

734 7364  Värja+postiljonväska 1800-tal, har enligt uppgift tillhört Magnus Björnstjerna

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:37)

734 6688  Vas Kina, Tobacco Leaf, höjd: 43

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:38)

734 7466  Vas Konstglas, Osignerad, höjd: 22

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:39)

734 7151  Vas med hänklar, Noritaké, Japan, handmålad, höjd: 28

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:56)

734 7150  Vas porslin, Delft, höjd: 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:55)

734 6454  Vas + skål Tapio Wirkkala (1915-1985), höjd: höjd. 17 Dia14

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:54)

734 7412  Vaser 1 par, Morer, höjd: 26

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:23)

734 6045  Vaser 2 st. Kina, höjd: 27

734 7136  Vävnader 2 st. efter Mucha, Jugendkvinnor, 110x46

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:06)

734 7112  Vinglas 12 st

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 20:01)

734 7131  Vinglas 3 + 6 st. G III-dekor, ett med nagg

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 20:02)

734 7389  Vinställ Ek, höjd: 52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:03)

734 7404  Vitrinskåp Furu, längd: 105, djup: 50, höjd: 210

734 7291  Vitrinskåp Louis XVI-stil, längd: 62, djup: 33, höjd: 146

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 19:55)

734 6542  Vitrinskåp mahogny, längd: 165, djup: 38, höjd: 160

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 18:01)

734 7486  Ytterfoder 20-tal, höjd: 20, diameter: 26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:49)

734 7035  Ytterfoder Waldemarsudde, dia 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 januari 2012 17:28)